Prečo sa ľudia vyhýbajú realitným maklérom ? – časť druhá

Autor: Peter Ďuriš | 2.4.2015 o 15:35 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  120x

... makléri, ich podvodné taktiky a slabá angažovanosť v snahe spraviť všetko pre klienta. 

 

(Pre spresnenie – nebudem uvádzať žiadne mená, ani reálne čísla pre ochranu osobných údajov)

 

 

Uvediem tri rozdielne príklady, každý v inej fáze predaja či ponúkania nehnuteľnosti.

 

  1. Nabral som 3 izbový byt do ponuky. Všetko prebehlo podľa typického scenára.

S majiteľom sme si dohodli podmienky, za ktorých budeme byt ponúkať, akú budeme mať províziu a koľko dostane majiteľ. Po nejakom čase som si ako vždy kontroloval konkurenciu. Jednak či nejaká nepribudla a za druhé aby som vedel reagovať na možné zníženie ceny (keďže som bol s majiteľom v častom telefonickom kontakte vedel som vždy keď sa rozhodol cenu znížiť alebo keď svoj byt ponúkol na predaj novej RK). Zistil som, že naša cena je najnižšia a to presne 61.500 €. Majiteľ požadoval 59.000 €. Pri jednom z ďalších reportov som narazil na novú RK, ktorá ponúka tento byt. To by bolo všetko v poriadku, majiteľ ma nárok svoj majetok predávať ako sa mu zachce. Zarazila ma ale cena 59.000 €. Ihneď som volal majiteľovi aby som sa ubezpečil, že pri novej RK išiel s cenou dole. Majiteľ na moje prekvapenie povedal, že nie a tak isto požadoval od nich cenu 59.000 €. Spýtal som sa ho či si je vedomý, že táto RK ponúka Váš byt za cenu, ktorú požadujete Vy. Keďže klient bol pracovne dosť vyťažený nemal chuť to nejako riešiť. K tým 59.000 sa pridali samozrejme aj iné RK, bez toho aby majiteľa vôbec kontaktovali a oznámili mu, že znižujú cenu. Ja jediný som mu volal, oznámil mu čo sa deje s konštatovaním, že to isté musím urobiť aj ja ak chcem byť schopný jeho byt predať. 

 

            Trenčianska RK, ktorá pôsobí aj v Dubnici. Bežná prax. RK si dá prakticky akúkoľvek cenu a pri prípadnom záujemcovi doslova zakáže sa kupujúcim baviť s majiteľom o cene. Ak majú kupujúci záujem, maklér zavolá majiteľovi a povie mu, že záujem síce je ale o 2.000 € menej ako majiteľ požadoval. A toto presne je provízia pre realitnú kanceláriu, ktorá nekalou praktikou stanoví najnižšiu cenu ponúkanej nehnuteľnosti.

 

 

  1. Kamarát kupoval byt. Pri obhliadke opäť staré známe. Nebavte sa s majiteľkou

o peniazoch. Obhliadka prebehla dobre, kamarátovi sa byt páčil. Cena 40.900 €. Volal teda maklérke, že má záujem, ale či by sa s cenou nedalo niečo robiť, aspoň o 500 €. Tá volala majiteľke, ktorá súhlasila len so 400 € (takúto informáciu dostal záujemca). Kamarát kúpil byt za 40.500 €. Až pri podpise zmlúv, ktoré sa museli robiť na tri krát, keďže RK to nebola schopná spraviť poriadne na prvý krát, vysvitlo, že suma, za ktorú sa byt predal a teda aj výška provízie sa absolútne nezhoduje s tým na čom sa majiteľka dohodla s RK. Dohoda bola, že ona požaduje 40.000 € a výška provízie bude 900 €. Pri telefonáte s majiteľkou jej maklérka oznámila, že záujemca byt kúpi ale za 39.900 € a teda, logicky provízia RK ostane 900 € a majiteľka dostane o 1000 € menej. Záujemcovi povedali sumu 40.500 €. RK teda oklamala ako aj majiteľa tak aj kupujúceho o 600 €, ktoré si nechali vyplatiť ako ďalšiu časť provízie. Nahnevaná majiteľka síce spravila „poriadok“ v RK ale už jej to nebolo nič platné a ani nemala chuť sa hádať, keďže byt už predávala dlhšie a bola rada, že sa už predal.   

 

            Opäť bežná prax, ktorá sa deje. Tento krát ale Dubnická RK. Sprostredkovanie je absolútne netransparentné a až pri podpise zmlúv sa vlastne dozviete, za koľko sa Vaša nehnuteľnosť predala a aká je reálna výška provízie.

 

 

  1. Známa sa rozhodla predať byt. Býva sama s mamou na Novej Dubnici, ktorá je jediná

majiteľka. Pozvali si ma k sebe, ja som spravil čo som mal a stanovili sme takú cenu o ktorej som vedel, že sa po byte len zapráši (aj keď je družstevný). Samozrejmosťou bola exkluzívna zmluva (pri družstevnom byte je to s exkluzivitou zložitejšie ale v tomto prípade to nehrá veľkú rolu).

Behom pár dní sme mali viacero klientov, ktorí prejavili záujem a hneď prvý bol rozhodnutý byt kúpiť. Napriek tomu sa obchod neuskutočnil, keďže žiadny záujemca nemal peniaze v hotovosti. Nevadí, predávame ďalej.

Medzičasom bola mama s dcérou na obhliadke menšieho a lacnejšieho bytu o ktorý prejavili veľký záujem. Ihneď na mieste podpísali rezervačnú zmluvu na šesť týždňov. Chyba. Maklér, bez toho aby si zistil, akou formou budú klienti platiť a či vôbec sú schopní do stanoveného termínu zaplatiť bez zaváhania zmluvu navrhol aj podpísal, samozrejme nevyžadoval žiadnu zálohu, čo je jednoducho v realitách absolútne neprofesionálne a aj neprípustné.

Navyše sa dozvedel, že majiteľka predáva byt ale už majú RK. Ihneď na druhý deň skoro ráno, doslova vtrhli s kolegom, nikým nepozvaní, do bytu (miesto bydliska zistili z podpisu rezervačky), kde bola majiteľka sama a za pár minút rýchlo pofotili byt a dali jej podpísať sprostredkovateľskú zmluvu. Samozrejme, že majiteľka nemala ani potuchy čo sa vlastne deje, a až keď dcéra prišla domov sme jej to spolu vysvetlili, že vlastne títo makléri prišli aby nabrali ich nehnuteľnosť do svojej ponuky aj keď ich o to nikto nežiadal.

Po dohode s majiteľkou som volal maklérovi aby som mu situáciu vysvetlil. Ostal som šokovaný, keď na mňa maklér vybehol stým, že čo si ja dovoľujem mať družstevný byt v exkluzívnej zmluve, že či nepoznám zákony a podobné veci. Snažil som sa mu vysvetliť, že chápem okolnosti (bolo by to zložité vysvetliť právne – tu išlo len o ľudský prístup) ale majiteľka si neželá inú RK. S maklérom sa nedalo normálne diskutovať a po chvíľke ma nakoniec vypol. Po rozhovore s majiteľkou RK kde pôsobím, sme sa dohodli, že to necháme tak, nech si konkurencia pracuje ako chce.

Za nejaký čas volám známej, že mám ďalšieho záujemcu, kedy môžeme prísť na obhliadku. Dosť ma zarazilo, keď som sa dozvedel, že chodiť už nemusím, že konkurenčná RK zohnala klienta, ktorý ma hotovosť. Po pár hodinách, kedy som potreboval predýchať túto skutočnosť (kto pracuje s realitami vie o čom píšem), som známej napísal aby si dávala dobrý pozor čo podpisuje a ak bude mať záujem nech mi zmluvy dá prečítať aby si mohla byť istá, že je všetko ok. Občas sme si napísali a vyzeralo to, že už len čakajú kým klient zoženie zvyšných pár tisíc.

Pred pár dňami mi zvoní telefón. Na ňom meno mojej známej. Už som tušil, že sa niečo deje. Nakoniec som sa dozvedel, že so spomínanou RK a záujemcom o ich byt nemali podpísanú, žiadnu zmluvu. Len chlapské slovo, že ihneď ako zoženie pár tisíc čo mu chýba byt kúpi. Lenže chlapské slovo v biznise kde lietajú desaťtisíce eur je na smiech. Majiteľka aj požadovala zálohu, načo má samozrejme právo, ale maklér neprejavil absolútne žiadny záujem vyriešiť túto situáciu. A tak majiteľka s dcérou čakala, až ich už prešla trpezlivosť. Takto jeden maklér svojou „profesionalitou“ zapríčinil, že po dobu jedného mesiaca sa neponúkal 3 izbový a po dobu šiestich mesiacov 2 izbový byt. To, že dôveryhodnosť týchto nehnuteľností razantne klesla a pravdepodobne sa teraz už budú oveľa ťažšie predávať je jasné.                                      

 

Opäť RK, ktorá pôsobí aj v Dubnici. Absolútne nechutný príklad toho akou formou pracujú makléri.

 

 

Toto boli len tri príklady. Každý môj kolega by mohol napísať xxx ďalších. Je mi jasné prečo pojem realitný maklér stále nemá také meno aké ma v zahraničí. U veľa ľudí sme podvodníci, ktorí chcú na nich len zarobiť. Áno, je veľa takých. Ktorým ide len o zisk. Netreba ale zabúdať, že ste to VY, ktorí si vyberáte ľudí, s ktorými budete spolupracovať.

 

Ako nato a ďalšie užitočné rady ako prežiť predaj alebo kúpu nehnuteľnosti bez rizika a ťažkostí napíšem v ďalšom článku.      

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala. Mandát premiéra do Salzburgu ministri nakoniec odsúhlasili na diaľku, Fico neprišiel na ohlásenú tlačovú besedu.

KOMENTÁRE

Fico môže stratiť viac než Danko

V prípade vabanku môže Smer stratiť viac než SNS. Už teraz má preň kauza nepríjemné dôsledky.


Už ste čítali?